Thomas More Kimdir?

Sir Thomas More (1478 – 1535), Rönesans döneminin İngiliz filozofu, bilgini, devlet adamı ve yazarıydı. Yazıları ve bilgisi, ona Avrupa kıtasında Hristiyan bir insanbilimci olarak büyük bir ün kazandırdı ve Robert Whittington tarafından “her mevsime uygun bir adam” olarak tanımlandı. Kral VIII. Henry altında birçok kamu görevinde bulundu ve İngiltere Lord Şansölyesi görevine kadar yükseldi.

More, “ütopya” kelimesini icat etti. Bu kelimeyi, 1516’daki aynı adlı ünlü kitabında tanımladığı ideal ve hayali bir ülkenin siyasi sistemine verdiği addı. Kitap, ütopyan edebi türünün bir öncüsüydü ve bazı modern sosyalistler tarafından sosyalist fikirlerin erken gelişiminde anahtar bir rol oynadığı iddia edildi.

THOMES MORE’UN HAYATI

Thomas More, 7 Şubat 1478’de Londra, İngiltere’de doğdu. Sir John More’un (ünlü bir hakim) ve Agnes Granger’in tek hayatta kalan oğluydu. Gençken, Morton Başpiskoposu’nun evinde bir sayfa olarak görev yaptı ve More’un “müthiş bir adam” olacağını öngördü. Daha sonra Oxford’da Thomas Linacre ve William Grocyn ile eğitim aldı.

Yaklaşık 1494 yılında More, hukuk eğitimi almak üzere Londra’ya döndü ve 1496’da Lincoln’s Inn’e kabul edildi, 1501’de avukat oldu. Hukuk öğrenimi sırasında, bir Kartüzyen manastırı yakınlarında manastır disiplini ve keşişlerin yaşam tarzını benimsedi ve dua, oruç ve tövbe alışkanlıkları hayatının geri kalanında onunla kaldı. Ancak, siyaset alanında ülkesine hizmet etme görevi, hem hukuk hem de kilise üzerinde ağır bastı ve 1504’te Parlamento’ya girdi.

1505’te, 27 yaşında iken, 17 yaşındaki Jane Colt ile evlendi. Evlilikleri mutlu geçti ve dört çocukları oldu: Margaret (Meg, en sevdiği, daha sonra William Roper ile evlendi), Elizabeth (Beth, William Daunce ile evlendi), Cicely (Cecy, Giles Heron ile evlendi) ve John (Jack). Ayrıca, yetim bir kız olan Margaret Giggs’i evlat edindiler. Olağanüstü bir baba idi ve dönemin standartlarına göre nadir bir şekilde kızlarını oğlu gibi eğitti, kadınların erkekler kadar zeki olduğunu söyleyerek özellikle büyük kızı Meg’in başarılarıyla gurur duydu.

Jane Colt 1511’de öldü ve More, çocuklarına bir anne sağlamak için hemen (Dame) Alice Middleton ile evlendi. Alice’ten çocukları olmadı, ancak kızı Alice’i evlat edindi.

Thomas More’un Hollandalı bilgin ve Rönesans filozofu Desiderius Erasmus ile olan ilişkisi de hayatının önemli bir parçasıdır. More ve Erasmus, Erasmus’un İngiltere’ye ilk ziyareti sırasında yakın dostluk kurmuşlardır. İki hümanist, ömür boyu süren bir arkadaşlık ve mektuplaşma başlatmışlardır. 1506’da Erasmus’un ikinci ziyareti sırasında, ikili Lucian’ın eserlerinin Latince çevirilerini yapmışlardır. Erasmus, 1509’daki üçüncü ziyareti sırasında “Encomium Moriae” (Deliliğin Övgüsü) adlı eserini More’a adamıştır.